Jak unikać kłótni w związku? |  Związki

Jak unikać kłótni w związku? | Związki

Czy często dochodzi w Twoim związku do kłótni? Czy masz czasem wrażenie, że to wszystko wymyka się spod kontroli ale jednak nie potrafisz wcisnąć STOP. Czasem zastanawiasz się czy można unikać kłótni? Jak unikać kłótni w związku? Dobra wiadomość jest taka, iż w każdym związku prędzej czy później zdarzają się chwile napięcia, które skwapliwie przekształcają się w kłótnie. Skumulowane emocje, nierozwiązane problemy, zarzuty czy odczucia bycia ignorowanym, pomijanym to wszystko działa na naszą niekorzyść. Kłótnia z byle jakiego małego powodu może rozszerzyć się na festiwal wszystkich obiekcji, niedomówień czy starych sytuacji, których odpowiednio nie omówiliście. Skupmy się na tym, w jaki sposób możemy skrócić jej czas lub całkiem uniknąć tych niepotrzebnych kłótni.

Kłótnia – o co właściwie chodzi i jak unikać kłótni

Sam mechanizm takiej wymiany zdań wszyscy dobrze znamy. Kłótnie mogą dawać krótkookresowe pozorne poczucie większej miłości do drugiej osoby. Lecz takie fałszywe przekonanie zaistnieje w tych chwilach, ponieważ pojawia się strach przed odrzuceniem lub samotnością, a po kłótni pojawia się zadowolenie z pomyślnego rozwiązania trudnego zdarzenia w związku. Niestety kłótnie w dłuższej perspektywie są szkodliwe dla związku, ponieważ każda kłótnia jest przyczyną mniejszych lub większych zranień oraz zablokowanych emocji.

Najczęściej w kłótniach, każdy rani drugą osobę, a czasem ktoś się w ogóle blokuje i tłumi swoje emocje.

Nie w każdej kłótni jesteś w stanie omówić i rozwiązać wszelkie problemy, raczej starasz się załagodzić sytuację lub krzyczeć coraz głośniej aby wykrzyczeć wszystkie swoje złe emocje i krzywdy. Druga osoba albo przestaje się odzywać i stara się załagodzić problem nawet kosztem swoich uczuć lub bierze udział w uzewnętrznianiu swoich bóli i żadne z Was nie skupia się na . Nie ma tutaj ani słuchania ani zrozumienia drugiej strony. Jest tylko wyrzut emocji spowodowany nagromadzeniem się problemów. Czasem również spowodowane przez to, że się jest w Dramatycznym Trójkącie Karpmana.

Dziury w filarze związku – kłótnia.

Jeżeli blokujesz emocje, prędzej czy później skończy się pojemność na nie. Efektem jest wybuch i kłótnia. Takie są mechanizmy, i prawie zawsze tak się to kończy. Tłumienie emocji nie jest dobre dla żadnej ze stron. Każda kłótnia to jak mała dziura w filarze, który trzyma nasz dom (czyt. związek). Im więcej takich dziur tym większa jest szansa, że ten dom się zniszczy. Podstawa związku zaczyna się chwiać i może być tak, że stwierdzisz iż nie ma już czego ratować. Blokowanie emocji to bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż tak jak mówiłem one zawsze wychodzą na zewnątrz. I tu kluczowy jest czas, ponieważ im bardziej je w sobie kumulujesz tym gorzej będzie Tobie sobie z nimi poradzić.

Sposób na skrócenie kłótni

I tutaj wreszcie dochodzimy do magicznego sposobu, który pomoże Ci w tej kłótni. Pamiętasz jak w szkole mówiono, że są 3 magiczne słowa? Proszę, dziękuję i przepraszam. Jedno z tych słów ma tutaj zastosowanie. Najlepszym lekarstwem, które naprawdę działa to przeproszenie. Nieważne kto jest winny. Może Ty, może partner.

Nawet jeśli druga osoba jest winna, to i Ty znajdź coś za co możesz przeprosić. Może być to, że podniosłaś głos, lub to, że Twoje słowa były mocniejsze niż chciałaś. Nie odbieraj tego jako uległość czy też przyznanie się do winy lub postawienie się na z góry przegranej pozycji gdyż nie taki jest tego sens.

Słowo przepraszam pozwala Ci wrócić na właściwe tory dyskusji. Wiesz, że czasem sytuacja jest mocno zaogniona a emocje kłębią się w głowie i proszą abyś je wykrzyczała. Słowo przepraszam zadziała tutaj jak hamulec bezpieczeństwa, pomoże Wam na chwilę ostudzić atmosferę. I to jest odpowiedź na pytanie jak unikać kłótni, bądź skrócić jej czas.

Staraj się znaleźć coś, za co przeprosisz niezależnie od tego kto jest winny.

Jak unikać kłótni? Rozpoczęcie i szczere przepraszanie działa cudownie. Zobaczysz jak kłótnia, która z doświadczenia wiesz, mogłaby trwać bardzo długo, zaskakująco potrafi się skrócić nawet do paru minut, jednak nie to jest najważniejsze. Ważne jest jaki ta kłótnia ma wtedy przebieg i w jaki sposób udaje Wam się rozwiązać wasze problemy. Jednocześnie, przy przepraszaniu pojawia się szacunek dla drugiej osoby. Jest też poczucie ważności a wasze problemy wydają się bardziej zrozumiałe dla drugiej osoby. Łatwiej Ci rozmawiać i nie przybierasz postawy agresywnej co znacznie ułatwia omawianie waszych uczuć, emocji czy problemów.

Wsparcie partnera i jak unikać kłótni

Porozmawiaj o tym z partnerem. Przedstaw mu swój pomysł, powiedz jak bardzo to stanie się dla was ważne. Postaraj się, aby było wsparcie z drugiej strony, żeby też partner chciał w to wejść i spróbować, żeby on też starał się w przyszłości przeprosić jako pierwszy. Słowo “przepraszam” działa jak magia. Spróbuj …

Zacznij przepraszać za coś, za cokolwiek, by było prawdziwe, nawet jeśli winna za główny temat kłótni jest druga osoba. Warto porozmawiać z partnerem i ustalić, żebyście w przyszłości starali się przepraszać, każdy jako pierwszy, nie czekając na krok drugiej osoby to pierwsza zasada.

Róża energii i inne narzędzia

Kluczowe, żeby związki były harmonijne to nie tylko jakościowa rozmowa pomiędzy partnerami, ale zrozumienie Różę Energii. O Róży Energii szczegółowo pisze w książce Sekrety Rozwoju Osobistego, zacytuję również przykłady, o których napisał również David Deida w swoich książkach. Kolejny aspekt to Koło Zgody – komunikacja granic, dawanie, branie, przyzwalanie i przyjmowanie, też o tym w szczegółach piszę w książce Sekrety Rozwoju Osobistego.

Gwarantuję, że wkrótce zauważysz ogromną poprawę w Twoim związku

Kłótnie nie będą już kłótniami a okazją do wyjaśnienia problemów, nie będą trwały długo i nie będą generowały tak wielkiego emocjonalnego obciążenia lecz będą inne. Po kłótni lub rozmowie natomiast będzie w was przeważało uczucie spokoju i radości z rozwiązania pewnego problemu. Dzięki temu małemu słówku kłótnie, często zamieniają się w rozmowy podczas których masz okazje porozmawiać i ustalić pewne kwestie ważne dla Twojego związku.

W książce Sekrety Rozwoju Osobistego znajdziesz narzędzia, które bardzo Ci pomogą w tym, żeby unikać kłótnie, i żeby związek był harmonijny i szczęśliwy.Zostaw komentarz